BODRUŽAL

Chrám svätého Mikuláša

Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Gréckokatolícky chrám sv. Mikuláša v Bodružali patrí k najstarším dreveným chrámom východného obradu na Slovensku, s výstavbou datovanou do roku 1658. Ide o zrubovú konštrukciu v tvare troch štvorcov, ktoré symbolizujú Svätú Trojicu.
Obec Bodružal sa nachádza v okrese Svidník, 8 kilometrov od Duklianskeho priesmyku, ktorý tvorí hranicu Slovenska s Poľskom. Obýva ju približne 1 600 ľudí.
Bodružalská cerkev slúžila od roku 1968 až do polovice 90. rokov 20. storočia na obrady dvoch cirkví – pravoslávnej i gréckokatolíckej. Dnes už slúži len gréckokatolíkom.
V dvojdielnej hlavnej veži sa nachádzajú tri zvony, pričom najstarší z nich pochádza z roku 1759. Kostol sa nachádza na návrší nad obcou v prírodnom prostredí. Patrónom chrámu je biskup a divotvorca, pre svoju dobročinnosť veľmi obľúbený svätec Mikuláš, ktorý bol okolo roku 300 biskupom v Malej Ázii.
Vzadu nad chrámom nájdeme tiež pamätník na počesť 400 vojakov, ktorí padli v prvej svetovej vojne a ich pozostatky sú uložené na miestnom cintoríne. Bodružal je jednou z mála slovenských obcí, ktorých sa bytostne dotkli vojenské operácie počas oboch svetových vojen.

Virtuálna prehliadka

ZDIEĽAJTE!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram